Genellikle konut, iş yeri ve ufak mahaldeki alanları ısıtma ya da soğutmada kullanılırlar.

Bireysel Klima

Bireysel cihazları 2 grupta toplayabiliriz:
*    Split Tip Klimalar.
*    Paket Tip Klimalar
İkiye ayrılırlar:


1 - Düşey – Yatay Tip Paket Klimalar
Bunlar, direk olarak havası şartlandırılacak olan mahalde bulunurlar. Split klimaların daha büyük kapasiteli tipleridir. Havayı direkt olarak iklimlendirilecek mahale üfleyebildikleri gibi, kısa kanallar kullanılarak daha homojen hava dağılımı sağlayabilirler. Gerektiğinde iç üniteye dış hava bağlantısı yapılarak ortama taze hava verebilirler.

 

2 – Çatı Tipi Paket Klimalar
Restaurant, kafeterya, tiyatro, sinema, alışveriş merkezleri vb. mahallerde yaygın kullanılır. Sistemin ekipmanlarının tümü iklimlendirilecek mahalin üzerindeki çatıya yerleştirilir. Sistem, iklimlendirilecek mahal ile gidiş ve dönüş hava kanalları yardımıyla ortamı konfor şartlarında tutar.

 

Soğutma sistemi elemanlarının iki ya da daha fazla gövde içerisine yerleştirilmesi ile oluşan cihazlara “split tip klima” denir.

7.000 Btu/h. – 24.000 Btu/h. arasında soğutma-ısıtma kapasitesine sahip olan klimalar genellikle konutlarda ve küçük ofislerde tercih edilirler. 24.000 Btu/h. ile 60.000 Btu/h. arası ticari tip uygulamalar için (mağaza, büyük ofis, cafe vb.) kapasiteleri de mevcuttur. Kullanım ihtiyacına göre şu şekilde çeşitlendirilirler:
-    Duvar tipi
-    Yer-tavan tipi
-    Salon tipi
-    Kanal / Gizli tavan tipi
-    Kaset tipi

 

Split klimalarda bulunduğu ortamın havasını temizleme, nem alma, haftalık/günlük programlanabilme, uzaktan kumanda vb. özelliklere sahip modeller de mevcuttur .Küçük ölçekteki iklimlendirmeler için kullanılırlar. Genellikle konut, iş yeri ve ufak mahaldeki alanları ısıtma ya da soğutmada kullanılırlar. Akışkan gaz olarak klora flora hidro karbon gazları veya 410R gaz akışkan olarak kullanılır. Akışkan gazın hareketiyle ısı transferi sağlayarak havayı şartlandırır. Boruların içindeki gaz havadaki sıcaklığı dış üniteye transfer ederek ısıtma-soğutma sağlanmış olur. Heat pump  teknolojisiyle ısıtma ve soğutma yapabilen split klimalar inverter teknolojisiyle de elektrik tüketimini minimum seviyelere indirgeyebilir.

 

Multi Split Klimalar:

Belirli bir alandaki birkaç split klimanın ortak bir dış üniteye bağlanmasıyla tasarlanan sistemlerdir. Çalışma mantığı split klimalardan farklıdır. Sekiz klimaya kadar bağlanan multi split klimalar tavan tipi, yer tipi,  duvar  tipi klima olarak birkaç şekilde bağlanabilir. Özellikle dış ünite yeri problemi olan mekanlarda tercih edilir bir sistemdir.