Bu tür sistemler daha çok büyük binaların iklimlendirilmesi için kullanılır.

Merkezi Sistem  Klimalar

Bu tür sistemler daha çok büyük binaların iklimlendirilmesi için kullanılır. Bir kazan ve radyatörlerden oluşan bir kalorifer tesisatına benzetilebilir. Kazan yerine bir soğutma grubu ve bir klima santrali, radyatörler yerine de havalandırma kanalları/menfezleri ve/veya fancoil v.b. cihazlar bulunmaktadır. Sistemde kontrol edilen akışkan su ise (fan-coil, chiller) VWV, hava ise (klima santrali, damperler) VAV, soğutucu akışkan ise VRF sistemler olarak çeşitlendirilirler.
Merkezi Klimalar, büyük ofis, plaza, alış-veriş merkezi, otel, hastane, sinema, spor salonu vb. büyük binalar ve bazı endüstriyel tesisler için ideal sistemlerdir

 

VRF Klima Sistemleri:

Veriable Refrigerant Flow (VRF) Kelimelerinin baş harflerinin kısatlmasıdır.Türkçesi;değişken debili soğutucu akışkan demektir.Vrf çoklu klima sistemleri günümüzde ofislerde,fabrikalarda,okullarda,hastanelerde vazgeçilmez iklimlendirme sistemleri olmuştur.Dizayn ve verimlilik açısından günümüzde son derece gelişmiş olan vrf klima sistemleri enerji tasarrufu ile dikkat çekmektedir.

 

VRF Klima Sistemlerini, klasik split klimalardan ayrılan en büyük özelliği; Değişken gaz debisi sayesinde enerji tasarrufu ile birlikte çalışıp kullanıcıların konforunu en yüksek seviyede tutmasıdır.Çevreye maksimum özen ve saygı gösteren sistem, enerji tasarrufuna odaklanmış, gelişmiş uygulama esnekliği sağlar. Çok katlı bir plazadan, bir tek villaya kadar yeni yapılan veya mevcut her türlü yapıda tam bağımsız kontrol imkanı sağlamaktadır.Soğutucu akımı inverter kontrollü bir kompresör veya kompresörlerle çeşitlendirilerek, havası şartlandırılmış mekanlara göre soğutucu akışkanın uyum göstermesi sağlanır. İleri düzey bir kontrol sistemi ısıtma ve soğutma modları arasında geçiş sağlar.