Konut tipi havalandırma sistemlerinde asıl amaç konfor havalandırması yapılmasıdır.

Konut tipi havalandırma sistemlerinde asıl amaç konfor havalandırması yapılmasıdır. İnsan yaşamını, sağlığını etkilemeyecek şartlı şekilde yapılan havalandırma sistemleridir. Alışveriş  merkezlerinde, rezidans  uygulamalarında taze hava şartlandırılarak ,nemi, sıcaklığı ,soğukluğu, kuruluğu mekanik sistemler aracılığıyla ayarlanır ve insan konforu gözetilerek istenilen ortam sağlanmış olur.

 

Konut tipi havalandırma sistemlerindeki uygulamalarımızda otoparklar, sığınaklar ve mutfaklar egzoz sistemleriyle tahliye edilirler. Otoparklarda günümüz şartlarında  mecburi olan havalandırma sistemlerinde araçların çalışması sonucu oluşan CO ve kurşun gibi zararlı maddeleri  tahliye ederek ortamı uygun şartlara gelmiş olur.

 

Sığınaklarda mecburi kılınan havalandırma sistemlerinde binanın fiziki koşullarına göre; taze hava ve egzoz sistemleri kurulması gerekmektedir. Dışarıdan verilecek taze havanın en zorlu koşullara göre tasarlanmış, şartlandırılmış ve arındırılmış olması gerekmektedir.G4 toz filtre, radyoaktif filtre, karbon filtre gibi filtrelerden geçirilen taze hava deprem , sel, savaş vs gibi olağanüstü  durumlarda insanların hayatta kalmasını sağlayacak bu yapılarda, insanlara yaşam olanağı sağlamaktadır.