Genel amaçlı olarak kullanılan davlumbaz sistemleri toplayıcı özelliktedir. Çok çeşitli tip ve şekilde olan davlumbazlar endüstriyel tesislerde , mutfaklarda ve çeşitli üretim atölyelerinde kullanılırlar.

Genel amaçlı olarak kullanılan davlumbaz sistemleri toplayıcı özelliktedir. Çok çeşitli tip ve şekilde olan davlumbazlar endüstriyel tesislerde , mutfaklarda ve çeşitli üretim atölyelerinde kullanılırlar. Tahliye edilmesi gereken havanın sistem bütününü oluşturan elemanlardan ilki davlumbazdır. Kare, dikdörtgen, yuvarlak tipteki davlumbazlar ortama istenmeyen havayı oluşturan üreteçlerin bulunduğu bölgelere konulur.60 cm yüksekilikten başlayarak fiziki şartlara göre daha yükseğe de asılabilen davlumbazlar geniş ve yayvan biçimiyle havayı toplayarak tahliye kanalına iletmeye yarar.

 

Davlumbazda toplanan ve tahliye kanalına(borusuna) iletildikten sonra bir fanla çekilerek ortamdan uzaklaştırılır .İçerisinde bulunan yağ kanalları ve tahliye vanasıyla yüzeyinde oluşan yağ veya diğer akışkan birikintiler temizlenir. Genellikle paslanmaz çelikten imal davlumbaz sistemleri kaynaklı ve sağlam yapıları sayesinde rijit bir duruşa sahiptirler. Çeşitli kullanımlarda galvaniz ve diğer saclardan da üretimi mevcuttur. Filtre sistemi eklenerek tahliye kanalına iletilmeden önce hava davlumbaz içinde bir miktar filtre edilebilir. Paslanmaz yüzey davlumbazlar hijyenik ve temizlenebilir özelliğiyle daha çok tercih sebebidir. AISI 304 kalite paslanmazdan , galvaniz sacdan ,siyah sacdan üretilen davlumbazların kalınlıkları 0,6mm den 3mm ye kadar olabilir. AISI 316 L den üretilen davlumbazlar ise açık alanda yapılan ısıl işlemlerde ortaya çıkan doğalgazın atık dumanını yine 316L paslanmazdan imal bacalar vasıtasıyla doğal çekişli olarak tahliye etmek için üretilirler.

 

Günümüzde yaygın olarak kullanılan davlumbaz sistemleri havalandırma ekipmanları arasında vazgeçilmez yerini  almıştır.