Baca ve Havalandırma sistemlerinde, Makine ve imalat sanayinde çeşitli uygulamalar, asansörler,bina ve dış cephe kaplamaları,mimari uygulamalar.

316L Paslanmaz Çelik Kullanım Alanları

Baca ve Havalandırma sistemlerinde, Makine ve imalat sanayinde çeşitli uygulamalar, asansörler,bina ve dış cephe kaplamaları,mimari uygulamalar, gıda işleme ekipmanları, mutfak gereçleri, kimya tesisleri ve ekipmanları, bilgisayar klevye yanları, mutfak evyeleri.


ÖZELLİKLERİ

• Mükemmel korozyon dayanımına sahiptirler
• Kaynak edilebilme kabiliyeti mükemmeldir.
• Sünek olduklarından kolay şekillendirilebilir.
• Hijyeniktirler, temizliği ve bakımı kolaydır.
• Yüksek sıcaklıklarda iyi mekanik özelliklere sahiptirler.
• Düşük sıcaklıklarda mekanik özellikleri mükemmeldir.
• Manyetik değildirler.
• Dayanımları sadece pekleşme ile artırılabirir.


DOĞRU MALZEME SEÇİMİ -316L

Doğru malzeme seçimi ve kullanımı bir imalat sürecinde dikkat edilmesi gereken en önemli hususların başında gelir.Yanlış malzeme kullanımı,imalat sürecini olumsuz etkileyebileceği gibi; maliyetlerin artmasına ve kullanım giderlerinde artışa neden olabilir.Doğru malzeme seçiminde nihai ürünün kullanım şartlarının çok iyi tanımlanması,malzemenin imalat özelliklerinin iyi değerlendirilmesi gerekmektedir.

Paslanmaz çelikler çok değişik kalitelerde üretilen malzemelerdir.Bu nedenle malzeme seçiminde sadece mekanik ve kimyasal değerler göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun yanında malzemenin boyutları ve yüzey özellileri gibi unsurlar da dikkate alınmalıdır. Temin fiyatı ucuz olduğu için tercih edilen bir malzeme ileriki kullanımda ciddi boyutta olumsuz sonuçlar doğurabilir.

 

ÖRNEĞİN: 316 kalite paslanmaz çelik kullanılması gereken bir yerde tasarrufa yönelerek 304 kalite paslanmaz çelik kullanımı,maliyet açısından bir avantaj sağlıyorgibi görünse de;ürünün kullanım ömrüne olumsuz etki yapması yanında kullanım şartlarına bağlı olarak kullanıcılar üzerinde yaralanma ve ölümlere neden olabilecek kazalara da yol açabilir. Bu bölümde piyasada en çok kullanılan paslanmaz çelik türlerinin bazılarına ait bilgiler verilmektedir. Bacalardan atılan gazların yapılarına karşı koyabilecek en uygun çelik türü 316L paslanmaz çeliktir.